fenster-tueren-technik

PUBLIKATIONEN AUF POLNISCH

Okna klasy premium

 

Krzysztof Głowacki.JPG

Na Zachodzie, w szczególności w Niemczech i we Włoszech, okna drewniano-aluminiowe są niezwykle popularne i cieszą się uznaniem klientów. W Szwecji już dawno wyparły z rynku okna drewniane. A jak wygląda sytuacja w Polsce?

 

W naszym kraju okna drewniano-aluminiowe zyskują na znaczeniu i – choć nie należą one do tanich – na trwałość i estetykę w jednym pakiecie jest coraz większy popyt.

 

 

Dlaczego warto zdecydować się na ten produkt stolarkowy? Przecież okna drewniane gwarantują dobre parametry izolacyjności termicznej. Poza tym drewniane profile okienne – jak to się mówi fachowo – nie wykazują zmienności wymiarów. Zgadza się, to bez wątpienia argumenty przemawiające za, niestety jest i druga strona medalu. Szkopuł w tym, że przynajmniej raz na kilka lat okna drewniane trzeba specjalnie zabezpieczać. Powłok lakierniczych jest na rynku sporo, niemniej cykliczne konserwowanie nie każdemu użytkownikowi odpowiada. Tymczasem jest to czynność niezbędna, ponieważ w przypadku zawilgocenia drewna współczynnik przenikania ciepła staje się dalece mocno niezadowalający.

 

 

Inaczej wygląda sprawa w przypadku okien aluminiowych. Są one nie tylko niezwykle odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne, ale również – co godne podkreślenia – łatwo je wyczyścić. Niestety minusem w przypadku tych okien jest ich duża przewodność cieplna, która odpowiada za słabe właściwości izolacyjne, czego skutkiem jest kondensacja pary wodnej, czasem także pojawienie się szronu na wewnętrznej ramie.

 

 

Czy jest zatem na rynku idealne rozwiązanie? Takowym wydaje się połączenie drewna z aluminium.

 

 

Premium przez duże „P”

 

 

Nad rozwiązaniem tym pracowano od dawna i unowocześnienia wprowadzano etapami. Najpierw pojawiły się okapniki na dolnych fragmentach profili drewnianych. Z czasem do drewna przyklejono aluminiowe nakładki, których celem było zabezpieczyć zewnętrzną część ramy i ościeżnicy. Następnie na rynku pojawiły się okna drewniano-aluminiowe, czyli produkt wyposażony w dwie ramy.

 

 

Gwoli precyzji, profile aluminiowe zostały zamocowane metodą zatrzaskową od zewnątrz na okno drewniane. Co ważne, aby należycie zabezpieczyć drewno przed butwieniem, pojawiła się dodatkowa rama z aluminium wypełniona materiałem termoizolacyjnym.

 

 

Szeroki wachlarz kolorytu

 

 

Omawiając temat okien drewniano-aluminiowych, nie sposób nie wspomnieć o możliwościach z zakresu kombinacji kolorystycznych. Ich duża ilość jest możliwa dzięki lakierowaniu proszkowemu powierzchni profili aluminiowych. Ten zabieg spowodował, że jesteśmy w stanie dopasować kolor okna do elewacji budynku. Jeśli zaś chodzi o wewnętrzną ramę drewnianą, dzięki naturalnej barwie surowca wnętrze pomieszczenia nabiera przytulnego charakteru.

 

 

Ukłon w stronę pasywności

 

 

O tym, że profil aluminiowy chroni drewnianą ramę od strony elewacji przed wilgocią, kwaśnymi deszczami, wiatrem, czy słońcem, już powiedzieliśmy. Teraz skoncentrujmy się na właściwościach energooszczędnych. Połączenie ze sobą drewna i aluminium to rozwiązanie, które w efekcie końcowym daje produkt idealnie pasujący do budownictwa niskoenergetycznego, tudzież pasywnego. Jak to możliwe?

 

 

Okna drewniano-aluminiowe, dzięki swoim aluminiowym komponentom, ograniczają o ok. 20 proc. przenikanie ciepła przez drewnianą część okna. Wszystko dzięki izolatorowi w postaci przestrzeni powietrznej, która znajduje się pomiędzy okładzinami aluminiowymi a drewnem. Oczywiście nie bez znaczenia są również uszczelki wrębowe, krawędziowe, a także te na nakładce aluminiowej. Co ciekawe, nie tylko poprawiają one energooszczędność okna, ale również zwiększają bezpieczeństwo antywłamaniowe.

 

 

Produkt bezkonkurencyjny

 

 

Podsumowując, okna drewniane w porównaniu z drewniano-aluminiowymi nie wypadają najlepiej. Co prawda cena tych drugich jest nieco wyższa, niemniej lata eksploatacji ewidentnie pokazują, że okna drewniano-aluminiowe są bardziej opłacalne.

 

 

To jednak nie wszystko. Elementy aluminiowe skutecznie zabezpieczają przed nieproszonymi gośćmi przez to, że utrudniają potencjalnemu złodziejowi dostęp do okuć. Co także warte podkreślenia, okna drewniano-aluminiowe są tak skonstruowane pod względem wentylacji, że nie ma szans na pojawienie się biologicznych form degradacji drewna. I jeszcze jedno – mnogość kolorów to wartość nie do przecenienia. Tak więc, jeśli mamy wystarczające środki finansowe, nie oszczędzajmy, tylko postawmy na jakość, czyli okna drewniano-aluminiowe.